Pro mě to bylo zaškatulkování

Byla mi diagnostikována schizofrenie. (Uvedla jsem, že ji má bratr.)
Pro mě to bylo zaškatulkování. Doktor manželovi řekl, že nikdo neví, ale že se to může opakovat a varoval před dalším těhotenstvím. To je pro mě dodnes téma,
se kterým bojuji. Vím, že mi vadí pláč, hluk, ale já nechtěla jedináčka, říkala jsem si, jsem mladá dostanu se z toho a zvládnu to, ale musím se dát do kupy.

Chápu Vaši tíži z nečekané situace, která převrátila Vaše životní plány. Je to jako studená sprcha. Najednou je vše jinak a nám nezbyde nic jiného, než to přijmout a čelit všemu novému.

Stejná slova, která slyšel od lékaře Váš manžel, jsem slyšela,

když zkolabovala naše 19letá dcera. Ona nedostala jasnou diagnózu, protože v rodině tento typ ataku nikdo neměl. Je to přesně jak popisujete. Jde o zaškatulkování. Medicína je věda a potřebuje se opírat o jasná fakta. 

Diagnóza vůbec nemluví o tom, jaký je Váš skutečný zdravotní stav. Neříká nic o tom, jak se cítíte. To medicína uchopit neumí.

Chápu obavy, které to ve Vás a Vašem manželovi muselo spustit. Pojem schizofrenie je z minulosti spojován s mnoha milnými představami a předsudky. Znám osobně spoustu lidí, kterým byla přidělena tato „škatulka“ a přitom žijí spokojený plnohodnotný život.

Naše tělo je tak precizně propracované, že je nad lidské znalosti a chápání vidět vývoj léčby v budoucnosti. Vše spojené s nemocí duše je tak trochu zahaleno tajemstvím. Neexistuje člověk, který by měl moc tuto nemoc vyléčit. Léčba, zotavování má určitý přesah, který je lidsky neuchopitelný. Ale cesta ven, existuje!

Narození nového života, mateřství…

je pro nás ženy velmi citlivé téma. Je to naše výsada podílet se na zázraku, je to dar. 

Je krásné, že máte zdravé dítě a můžete tu pro něho být. Jste součástí zázraku, a to už Vám nikdo a nic nevezme! Těžko se mi hledají slova, je kruté zjištění, že Vaše zdraví má své meze. Mateřství je náročný úkol, to Vám nemusím vyprávět. Když nemáme dostatek sil, je vše o mnoho těžší, jak popisujete. Hluk, zodpovědnost za nový život, nečekané situace, nedostatek spánku…

Myslete při rozhodování na své potřeby, není dobré, abyste byla vystavena jakémukoli velkému tlaku. Nebude Vás stresovat říkat si o případnou pomoc? 

Naše nejmladší dítě se mi narodilo císařským řezem, já sama bych na to neměla sílu. A péče o něj byla hodně na manželovi. Zmáhá mě to do dnes. Jsem ráda, že je to kluk a tolik mě nevyžaduje.

Jsem přesvědčená, že v sobě máte velký potenciál

Vaše místo naplnění nemusí být v mateřství, ale někde jinde a vy na to postupně přijdete kde.

Jste mladá a do kupy se dáváte a ještě dáte! Protože už teď, když jste mi napsala tyto řádky, jste udělala další velký krok a k tomu Vám gratuluju!!!

Budu ráda, když zůstaneme ve spojení. 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *