Pomocná ruka

Jak snadné je ztratit rovnováhu. Jak snadno se můžeme stát obětí manipulace, podlehnout tlaku, který je na nás vyvíjen. Následně upadnout vyčerpáním a nemít sílu znovu vstát.

Důvody a okolnosti mohou být různé. Ať už se jedná o psychickou nemoc, náhlou těžkou životní změnu, nebo syndrom vyhoření … člověk se ocitne sám se svým trápením. 

Je postaven před realitu,
kterou může začít měnit jedině on sám.

To se snadno řekne, hůř se to dělá. Nejistota, smutek, zmatek, strach… To jsou těžké emoce, které dokáží člověka postupem času zcela paralyzovat. Jak potom něco sám změnit? Kde hledat pomoc?

Zklamání, nepochopení, nebo dokonce zlehčování našich těžkostí, je tobogán, kterým se rychle řítíme ke dnu.

Pak je velmi obtížné začít znovu důvěřovat, říct si o pomoc… navázat vztah… 

Jako každý psychicky nemocný člověk mám i já svá „citlivá místa“. Která se občas přihlásí a vezmou  mi vítr z plachet. Je pak pro mě velmi důležité mít někoho, kdo mi hodí záchranné lano.

 Už nějaký čas si píšu se svou přítelkyní M., kterou jsem nikdy neviděla. Nevím, kde konkrétně bydlí. Tuším, že někdo v Moravsko-Slezkém kraji.

Spojily mě s ní podobné těžkosti z dětství, podobný boj o své zdraví. Vím, jak moc bolí zraněná duše. Jak moc je člověk vyčerpaný a zoufalý, když už se konečně odváží  a o pomoc si řekne.

Taková chvíle mě nikdy nenechá klidnou. Vím, jak křehký okamžik to je a jak rychle se odhodlání ztrácí. Člověk je plný obav, aby nepřišlo další zklamání.

A právě proto, že to znám a ta správná pomocná ruka mi byla podána až v mých 40-ti letech, toužím svou ruku podávat druhým.Toužím dávat a přirozeně toužím dostávat. 

„Jednou já, jednou ty.“

To je kouzlo, které mění svět. 

Vím, že zdánlivá maličkost, jako třeba gesto zájmu, slovo pochopení, čas na společnou chvilku, je podání pomocné ruky, která může zabránit dalšímu pádu do strachu.

Člověk s osobní zkušeností tuto pomoc dokáže poskytnout. Jsme na tom totiž všichni podobně a tato zkušenost se nezapomíná. Naopak časem, kdy odezní akutní fáze, můžeme získat nadhled, který odbourá strach.

Zpět k mé neznámé přítelkyni.  Na facebooku na mě vyskočilo její volání o pomoc. Zareagovala jsem. Jak ale mohu pomoci člověku, který mě nezná, neví, jaké jsou mé úmysly?  Jak mi může někdo důvěřovat? 

Podat pomocnou ruku je skutek lásky. A my ho buď chceme, nebo nechceme udělat. Není důležité jestli naše pomoc bude přijata. 

Rozuměla jsem M., že je opatrná a drží si soukromí a anonymitu. To ale nebránilo tomu, abych ji každý den pozdravila. Napsala něco o sobě. Odpověděla na dotaz, který mi poslala. Inspirovala ji k poslechu… 

Šly jsme po krůčcích. Občas už pozdravila dříve ona mě, než já ji. Onemocněla jsem. (Covid s těžším průběhem.) Napsala jsem svou realitu přítelkyni M. 

A teď to přišlo, kouzlo lásky. Role se otočily a M. mi psala. Zajímala se jak mi je. Dokonce jsme se zkontaktovaly i telefonicky. Dnes už vím, že je ráda, že o sobě víme a můžeme se jen pozdravit, nebo se sdělit se zážitkem… a nebo jít dál a dál v budování rovnocenného vztahu.

M. už není sama a já také vím, že když mi bude těžko, ona mi hodí lano. Můžeme se povzbuzovat, inspirovat v překonávání těžkých chvil, podporovat se v práci na svém zotavení.

Snažím se vám přiblížit skrze své články a příspěvky. Snažím se ukazovat svou tvář, své postoje, svůj způsob života. Ráda bych se vám stávala víc a více důvěryhodnou. Můžeme si navzájem podávat pomocnou ruku.

Moje ruka je natažená k pomoci…

Nebojte se, když se s vámi děje něco, co je těžké popsat slovy, co nejde pochopit lidským rozumem. Hledejte pomocnou ruku, která vám dá pochopení, porozumění. Promluvte si s peer konzultantem. Vysvětlí vám o co jde, pomůže vám se zorientovat a nasměrovat k léčbě. 

Díky reformaci psychiatrické péče v Čechách k nám přichází nový způsob jednání s psychicky nemocnými lidmi. Jedná se o holandskou myšlenku “Recovery”, která ukazuje na možnosti různých cest zotavení.

"Tonoucí se stébla chytá"

Jistě jste už toto pořekadlo slyšeli a to, že jde o možnost poslední záchrany. Ve stavu zoufalství se začneme chytat jakékoli nabídky o pomoc. 

  • Chtěla bych vás povzbudit k rozlišování nabídek.
  • Nedoporučuji jakékoli nevědomé zasahování do podvědomí. 
  • Nabídka snadné a rychlé pomoci je lákavá, ale z vlastní zkušenosti vím, že může časem velmi zkomplikovat celkový zdravotní stav.
  • Nedoporučuji směr “new age” a jakékoli okultní praktiky.
  • Je důležité, aby jste mohli o všem, co se s vámi mění, vědomě rozhodovat.
  • Za svůj život si každý zodpovídáme sám a nic se za nás nemá dít samo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *